Skip to content
Parim Laen

Kiire ja lihtne: Kuidas saada kõige paremat laenupakkumist?

Eestlane ei torma,” on moodne vanasõna, mis peab tänapäeval täppi rohkem kui me oodata oskame. Põhjamaade rahvana oleme me harjunud tegema kaalutletud otsuseid ning tegutsema vastavalt vajadusele. Sestap, ei torma eestlane võtma laenu näiteks esimeselt ettejuhtuvalt pangalt või finantsettevõttelt. Tihtipeale kulub eelnevale uurimustööle nädalaid, enne kui lõplik otsus tehtud saab.

Peamine pangalaenu võtmise eesmärk on laenata raha pangast või muust finantsasutusest, tavaliselt suure eseme (nt maja või auto) ostmiseks või õppe- või ravikulude tasumiseks. Ravikulude all tuleb siin punktis mõelda neile kuludele, mida Haigekassa ei kata. Laene saab kasutada ka muudel eesmärkidel, näiteks ettevõtte asutamiseks, võlgade konsolideerimiseks või kodus remondi teostamiseks. Laenuvõtja on kohustatud laenu, tavaliselt koos intressidega, teatud aja jooksul tagasi maksma.

Pangalaenu kasutamine perega seotud kulutusteks võib teatud olukordades olla parim valik. Näiteks kui perel on plaanis kodu soetada, võib hüpoteeklaen aidata seda ostu rahastada. Samamoodi saab eralaenu kasutada lapse hariduse eest tasumiseks või kõrge intressiga krediitkaardivõlgade konsolideerimiseks. Siiski on oluline arvestada laenu kuludega, nagu intressimäär ja teenustasud, ning veenduda, et laenuvõtja saab laenumakseid ka endale lubada. Samuti on oluline kaaluda alternatiivseid võimalusi ja võtta laenu vaid siis, kui see on teie pere majandusliku olukorra parandamiseks parim valik.

Juhul, kui pangalaenu võtmine on vastuvõetamatu või keeruline, tuleks siiski keskenduda lahenduse leidmisele. Ekstreemsete näidete alla kuuluvad ületundide tegemine tööl, kuni tervislik seisund enam töötajal vastu ei pea. Kindlasti ei tasu laenu aga võtta hasartmänguga tegelemiseks isegi korralikel teenuspakkujatel nagu https://www.ninjacasino.com/. See ei ole lahendus teie probleemile, ning lisaks võib tekkida kulutusi, mis võivad raskendada veelgi olemasolevat olukorda.  

See, kas pank laenutaotluse rahuldab, sõltub paljudest teguritest, nagu laenuvõtja krediidivõime, sissetulekud ja laenu tagasimaksevõime. Pangad vaatavad tavaliselt üle laenuvõtja krediidiajaloo, sissetuleku ja muu finantsteabe, et hinnata laenu tagasimaksmise võimet. Sestap palutakse täita laenutaotlusel kõik vajalikud väljad. 

Eestis on laenuturg konkurentsitihe ning laenuintress madal ning laenutaotluste protsess üsna lihtne. Eesti majandus on stabiilne ja hea mainega nii Euroopas kui ka globaalselt, mistõttu on tõenäoline, et Eesti pangad suhtuvad laenuandmisse leebemakäeliselt kui mujal maailmas. Laenu tingimusi, intressimäärasid ja laenu tagatisnõudeid on aga alati soovitatav pangast uurida, et laenuprotsessist paremini aru saada.

Kiire ja lihtne protsess parima laenupakkumise tarbeks:

Laenu taotlemise protsess võib olenevalt laenuandjast ja laenutüübist erineda. Paljud pangad ja finantsasutused on aga lihtsustanud laenu taotlemise protsessi, et muuta see laenuvõtjate jaoks kiiremaks ja lihtsamaks.

Tavaliselt hõlmab protsess avalduse esitamist, dokumentide (nt sissetulekut ja isikut tõendavat dokumenti) esitamist ning seejärel ootamist, kuni laenuandja taotluse läbi vaatab ja otsuse teeb.

Paljudel juhtudel on nüüd saadaval veebipõhised laenutaotlused, mis võimaldavad laenuvõtjatel esitada oma taotlused ja dokumendid elektrooniliselt. See säästab aega ja muudab protsessi mugavamaks. Lisaks kasutavad paljud pangad ja finantsasutused laenutaotluste läbivaatamiseks automatiseeritud süsteeme, mis võivad otsustusprotsessi kiirendada.

Siiski on oluline meeles pidada, et isegi kui protsess on kiire ja lihtne, tasub laenuvõtjal enne laenu taotlemist hoolikalt tutvuda laenutingimustega ning olla kindel, et ta saab laenumakseid endale lubada.

Tegutsege järgnevalt:

  1. Tehke endale kindlaks vajalik summa ning võimalusel uurige ka muid rahastuvõimalusi peale laenu võtmise.
  2. Koostage pere või isikupõhine eelarve- vaadeldes nii väljaminekuid kui ka sissetulekuid eraldi. 
  3. Arvestage välja keskmine kulu, mida saaksite kulutada laenumaksele.
  4. Tehke laenupakkumiste avaldused vähemalt 5 erinevasse panka või finantsettevõttesse. 
  5. Võimalusel paluge lisainformatsiooni nii maksepuhkuste kui ka kiirema tagastamise võimaluste kohta.
  6. Arutlege laenukonsultantiga võimalike perioodide suhtes ning analüüsige teie maksevõimekust kogu soovitud laenuaja suhtes.